Najnowszy teledysk (a raczej oparty na faktach krótkometrażowy film) do singla „Crushed” wspiera akcję humanitarną UNITED24 – organizację założoną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Zespół zachęca widzów i fanów do przekazywania darowizn na rzecz Ukrainy.
Wyreżyserowany przez Ty Arnolda teledysk „Crushed” opowiada prawdziwą historię 14-letniego chłopca o imieniu Sasza. Wojska rosyjskie okupowały jego wioskę przez pięć miesięcy. Mimo wyzwolenia spod rosyjskich sił, życie Saszy dosłownie legło w gruzach – jego dom, szkoła i cała okolica zostały zrównane z ziemią. Sasza przeżył ostrzał tylko dlatego, że ukrył się w podziemnym schronie. Klip przedstawia jego niewiarygodną historię i siłę, której nie powinno musieć mieć w sobie żadne dziecko. Teledysk kończy się ujęciem chłopca ze słowami: „Podobnie jak wielu, Sasza i jego rodzina mają nadzieję na odbudowę domu. Nadal tu są”.
Darowizny można przekazywać pod tym adresem.
Reżyser Ty Arnold i manager grupy Mac Reynolds zaprezentowali teledysk 5 maja podczas szczytu UNITED24 w Kijowie. Uznany zespół został ambasadorem UNITED24 na prośbę prezydenta Zełenskiego w lipcu zeszłego roku. Klip jest hołdem dla odwagi Ukrainy i sygnałem dla reszty świata, aby nie zaprzestawać pomocy ofiarom wojny. Utwór „Crushed” pochodzi z albumu „Mercury – Acts 1 & 2”.
Dan Reynolds komentuje:
Historia Saszy rozdziera serce, a to tylko jedna z tysięcy rodzin, które desperacko potrzebują pomocy. Nawet dziś jego rodzina jest pozbawiona elektryczności i innych podstawowych mediów. Mamy nadzieję, że ludzie rozważą przekazanie darowizny na rzecz UNITED24 i zabranie głosu w tej sprawie.
Laureaci nagrody Grammy mają długą, serdeczną więź ze swoją ukraińską publicznością. W 2018 roku po raz pierwszy odwiedzili Ukrainę: bilety na Stadion Olimpijski w Kijowie wyprzedały się w kilka dni. Grupa miała w planach powrócić do kraju 3 czerwca 2022, ale koncert został odwołany z powodu rosyjskiej inwazji. Artyści natychmiast odwołali także planowany występ w Federacji Rosyjskiej i zakazali wydawania tam swojej dyskografii. Dodatkowo amerykański zespół wspierał Ukrainę, występując na koncercie Save Ukraine. Podczas zeszłorocznej europejskiej trasy wokalista grupy, Dan Reynolds, rzadko był widziany bez ukraińskiej flagi – wielokrotnie dedykował Ukrainie piosenki.
Imagine Dragons mają na koncie ponad 66 mln sprzedanych egzemplarzy albumów, 55 mln sprzedanych utworów cyfrowych i ponad 110 mld streamów. Grupa okazała się najpopularniejszym zespołem rockowym minionej dekady, całkowicie przekształcając gatunek. Wszystkie rockowe kawałki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”.
Zespół powstał w 2009 roku i zaczynał kilkoma niezależnie wydanymi EP-kami, by następnie podpisać kontrakt z KIDinaKORNER/Interscope. W 2012 ukazała się EP-ka „Continued Silence”. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki pełnowymiarowy album grupy „Night Visions”. Krążek trafił na 2. miejsce Billboard 200, pokrył się 7x platyną i przyniósł im nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze rockowe wykonanie („Radioactive”), a sam singiel osiągnął diamentowy certyfikat sprzedaży. W 2015 przyszedł czas na „Smoke + Mirrors”, tym razem z debiutem na samym szczycie list sprzedaży w USA. W 2017 ukazał się „EVOLVE” (nominacja do Grammy), a rok później „ORIGINS”. W 2022 roku Imagine Dragons rozszerzyli świat „Mercury” o podwójny album „Mercury – Acts 1 & 2”, w tym singiel „Bones”.